środa, 10 lutego 2016

Milczenie owiec- Thomas Harris

Clarice Starling, młoda adeptka Akademii FBI w Quantico, rozpoczyna staż w sekcji behawioralnej Biura, zajmującej się seryjnymi zabójstwami. Jej pierwszym zadaniem jest spotkanie z przybywającym w szpitalu dla umysłowo chorych wielokrotnym mordercą i kanibalem, z zawodu psychiatrą – doktorem Hannibalem ecterem, prawdziwym geniuszem zła. Zwierzchnik Clarice, Jack Crawford, liczy na to, iż Lecter pomoże FBI w zidentyfikowaniu innego zbrodniarza, nazwanego przez media Buffalo Billem, który od kilku miesięcy terroryzuje Stany Zjednoczone, porywając, mordując i obdzierając ze skóry młode kobiety. Starling wdaje się z Lecterem w niebezpieczną grę psychologiczną: w zamian za okruchy informacji na temat Buffalo Billa opowiada mu o swoim dzieciństwie, pozwalając, by oddawał ją osobliwej psychoanalizie. Czy dzięki genialnej intuicji Lectera uda się wpaść na trop psychopaty, zanim ten zabije kolejną porwaną kobietę? A może doktor wie o morderstwach więcej, niż chce ujawnić?
Lubimy Czytać

Książka ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Zdecydowanie można powiedzieć, że działa na ludzką psychikę. Postać Hannibala Lectera jest jedną z najbardziej hipnotyzujących o jakich czytałam. Z niecierpliwością czekałam na to co powie, na jego przemyślenia i uwagi. Przyznam szczerze, że przywodził mi trochę na myśl Holmes'a, lecz w bardziej mrocznej odsłonie. Ów psychiatra, tak samo jak znany detektyw umiał świetnie analizować wszystko co go otaczało oraz wyciągnąć odpowiednie wnioski. Lecter był bohaterem, którego jednocześnie podziwiałam ze względu na jego wszechogarniający umysł, jak i byłam pełna obaw, ponieważ był dolny do wszystkiego. Pojmował świat w zupełnie inny sposób jak inni ludzie, nie kierował się sprawami moralnymi czy etycznymi. Mimo wszystko jest on z pewnością godny uwagi.

Tak samo zastanawiający jest przypadek Buffalo Bila, mordercy. Dlaczego robił to co robił? Czyż przeciętny człowiek może zrozumieć i odpowiedzieć na to pytanie? Myślę, że nie. Aby pozbawić życia niewinne osoby i to w tak bestialski sposób trzeba mieć całkowicie spaczoną psychikę. Wprawdzie dowiadujemy się, dlaczego obdzierał kobiety ze skóry, ale co nim kierowało... Cóż, tego pojąć nie jesteśmy w stanie. Być może tylko psychiatra umie w pełni zrozumieć jak działa umysł mordercy. Hannibal rozumiał. Wiedział co znaczy pozbawić kogoś życia.

Również postać głównej bohaterki robi wrażenie. Jest to młoda kobieta, która konsekwentnie dąży do swoich celów. Nie boi się podejmowania trudnych zadań. Umiała umiejętnie rozmawiać z Lecterem, a nikt tego nie potrafił. Wiedziała kiedy skończyć rozmowę, czasami udało jej się nawet nią pokierować. Uwielbiałam czytać ich wymiany zdań. To były rozmowy dwóch inteligentnych osób.

Książkę warto przeczytać ze względu na dynamicznych bohaterów, którzy na długo zapadną nam w pamięć. Poza tym dostarcz nam wiele emocji, ponieważ w niektórych momentach jest na prawdę zaskakująca. Z zapartym tchem śledziliśmy poczynania Clarice oraz Lectera, nie zapominając o Buffalo Bilu. 

6 komentarzy:

 1. Genialna! Długo na nią polowałam i teraz już od jakiegoś czasu stoi na mojej półce razem z "Czerwonym smokiem". :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tę książkę :). Czytałam ją bardzo dawno temu, ale miło wspominam lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam dawno temu. Muszę sobie odświeżyć tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezywkle intrygująca historia, którą znam jedynie z ekranizacji :>

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja muszę się w końcu za nią zabrać! Taki klasyk, wstyd mi. Recenzja bardzo ciekawa. Serdecznie pozdrawiam ;]

  OdpowiedzUsuń